Rozmery vozíka

Rozmery vozíka

Kadiaľ jazdím a kam sa zmestím

“Čo keď ma bude prostredie limitovať?”

Mechanický vozík je prostriedkom pre dosiahnutie mobility a nezávislosti. Je tiež ale potrebné rešpektovať limity, ktoré nám nastavuje prostredie, v ktorom sa užívateľ pohybuje.

Klasickým stretom dvoch svetov môže byť používanie vozíka v malom výťahu v panelovom dome. Podľa pravidiel konfigurácie, ktorú si popíšeme neskôr, by mal mať užívateľ napr. hĺbku sedu 44 cm a vybral by si 70 stupňové stupačky. Výťah nás ale môže “dotlačiť” ku kompromisu zvoliť hĺbku sedu 42 cm a stupačky s ostrejším uhlom. Vždy je to nutné veľmi opatrne posúdiť, aby sme neovplyvnili užívateľov zdravotný stav a zaistili ešte stále optimálnu mobilitu.

Podobný “konflikt” môže nastať pri voľbe výšky sedu. Správna výška sedu užívateľa vychádza z kombinácie dĺžky holene, dostatočnej výšky stupátok nad zemou (aby nedrel o zem a nerovnosti) a ergonomicky správneho pôsobenia rúk na hnacie kolesá. To však môže byť v konflikte s výškou stola, pracovnej dosky alebo linky. V tomto prípade by som sa ale prihovoril za preferovanie správnej výšky vozíka podľa ergonomických pravidiel, pretože stoly, linky a pracovné dosky sa dajú väčšinou upraviť (podložiť).

Ku kompromisom je užívateľ často nútený kvôli celkovej šírke vozíka.

Všeobecne sa dá povedať, že celková šírka vozíka = šírka sedačky + 20 cm.

Táto hodnota ale vačšinou o pár centimetrov presahuje hodnotu 60 cm. Takto sú mnohokrát široké dvere do výťahu, dvere na bežnú toaletu alebo ulička v dopravnom prostriedku. Kvôli tejto záležitosti musí užívateľ niekedy voliť tzv. obruče namontované na úzko (malé odsadanie), typ bočníc, ktoré toľko nerozširujú celkovo vozík a pod.