Senecký Salón je minulosťou, Košice pozývajú na reprízu

Senecký Salón je minulosťou, Košice pozývajú na reprízu

Senecký salón ako olympijskú pochodeň posiela na východ kvalitnú vozičkársku cigaru, rozžiarenú záujmom návštevníkov a veľkou spokojnosťou organizátorov. Táto „energia“ jej umožní dutnať, tlieť až do 17. mája, kedy ju znovu na spaľujúcu teplotu rozpáli jarný Salón v Košiciach (hotel Roca). Takže, ak chcete okúsiť pohodovú inovatívnu atmosféru širokospektrálneho podujatia Salón Vozickar.info, neváhajte, a prihláste sa hneď.

 

■ Zdravé chudnutie bez hladu aj pre vozičkára

Teraz však ako vábničku ponúkame čriepky z toho, čo pri Slnečných jazerách rozžiarilo hotelový priestor venovaný umnému mikrovzdelávaniu, výstavníctvu, odborným stretnutiam i komunitným debatám. Ako prví sa pred zvedavé auditórium postavili a hneď aj zaujali Petra KubišováIvajlo Totev. O chudnutí, redukčných diétach, o hladovaní, cvičení sa už popísalo viac ako dosť. Táto mladá, sympatická dvojica však prišla s niečím novým – prepracovaným sofistikovaným programom, ktorý nájdete na portáli chudnite-zdravo

Na Salóne ho dokumentovali nielen štatistickou úspešnosťou svojej práce. Mali so sebou aj dva hmatateľné vizuálne dôkazy. Nie v podobe fotografií, ktoré možno viac či menej upraviť vo fotoshope. Ivajlo samotný je totiž „silným“ dôkazom toho, že z hmotnosti 140 kilogramov, pri ktorej sa obrazne (pejoratívne) odníma občiansky preukaz a vydáva zakáľací list, sa dá vypracovať postava o 86 kilogramov ľahšieho aktívneho športovca.

Dôkazom, že ich metóda funguje aj bez hladovania na vozičkárovi, je Jakub Gorta, ktorý je ich klientom už niekoľko rokov. Okrem iného prezradil, že: „Keď som začínal, mama sa spytovala, či to bude drahé chudnutie. Po polroku zaregistrovala nielen pozitívne zmeny na mojom 130-kilogamomovom tele. Pohľad do peňaženky jej prezradil, že ešte aj ušetrila. A tak sa dnes zdravo a lacno stravujeme celá rodina.“

A to je len jedna zaujímavosť z ostro sledovanej prednášky, o ktorej pripravujeme ucelenú reportáž.

■ Pod krídlami Salóna charita i neurorehabilitácia

A my pokračujeme v ďalšej „výživovej“ téme, ktorú ponúkol senecký Salón Vozickar.info. Niektorých návštevníkov Salóna možno prekvapilo, že vláknina, vlastne jej nedostatok, môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy, dokonca aj onemocnenia. To bolo najdôležitejšie upozornenie od odborníčky na výživu Želmíry Komorechovej, majiteľky spoločnosti Kompava. Jej informácie o potrebe optimálneho objemu vláknin v tele potvrdil aj Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) z pohľadu zdravej výživy vrcholových športovcov.

Ž. Komorechová priznala, že je problémom naplniť potrebný denný objem vláknin, 20 – 35 gramov, výlučne bežnými potravinami. Nebudeme predsa každý deň jesť niekoľko kilogramov šalátu či veľké množstvo chleba, aby sme netrpeli zápchou, nevytvárali sme si riziko vzniku cukrovky, črevných a tráviacich problémov. Spoločnosť Kompava, aby pomohla tým, ktorí chcú zdravo žiť, pripravuje spolu so SPV publikáciu Životospráva nielen pre vozičkárov.

appaMnohé prípady a situácie pomáha riešiť a aj rieši Asociácia pomoci postihnutým APPA. Senecký Salón Vozickar.info aj túto charitatívnu organizáciu pozval pod svoje ochranné krídla. A ľudia sa dozvedeli o ich aktivitách. A je ich veľa – invalidné vozíky, pomôcky, bezbariérové bývanie, kúpa a úprava áut, rehabilitácie, operácie. Na Vozickari.info sa o charitatívnych aktivitách asociácie, na ktoré použila od roku 2009 už viac ako 3,7 miliónov eur, môžete dočítať vo viacerých článkoch. Naposledy to bol príspevok Charitatívny aukčný salón znovu pomáhal.

Adeli Medical Center Piešťany, zástupcovia ktorého v Senci tiež nechýbali, ponúka ucelený systém rehabilitácie detí a dospelých. Ide o jedno z najvýznamnejších inštitútov v Európe, ktoré sa špecializuje na neurorehabilitáciu. Inštitút má licencie a je aktívny v týchto oblastiach medicíny: neurológia, liečebná rehabilitácia, fyzioterapia, balneológia, reumatológia, klinická logopédia, ako aj intenzívna medicína. O pacientov sa stará viac ako 260 odborných pracovníkov.

■ „Výstava s prednáškami a konzultáciami je super nápad“

A teraz na inú tému. Naši pravidelní čitatelia pražskú spoločnosť Kalpe ponúkajúcu rehabilitačné prístroje aj na Slovensku veľmi dobre poznajú. Aj na senecký Salón priniesol Michael Foltán klasickú ponuku, o ktorú bol veľký záujem. Poskytol nám tiež aj informácie o dvoch nových projektoch – Svet zdravotníckych potrieb a RehaKomp, ktorým a budeme venovať v samostatnom príspevku.

Na Salóne nás zaujal asi dvojročný chlapček ležiaci na zemi s nohami upnutými v rehabilitačnom stroji firmy Kalpe s motorickým pohonom. Nemal žiadne námietky voči tomu, že stroj cvičil s jeho nožičkami. Naopak, zdalo sa nám, že sa mu to páči. Viktória Cӧdorová, mamička dva a polročného Krištofka so spinálnou svalovou dystrofiou (SMA) sa s naším názorom stotožnila.

Na senecký Salón, o konaní ktorého sa dozvedela na sociálnej sieti, prišli z Nových Zámkov cielene. Vyskúšať si Motren, či bude vhodným rehabilitačným strojom pre ich dieťa. SMA je totiž vrodené ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému ubúdaniu svalstva, teda schopnosti pohybovať sa. A cvičenie je účinná aktivita, ktorá tento proces v mnohých prípadoch spomaľuje.

„Pre Krištofka postupne dokupujeme veci, ktoré mu umožnia lepšie znášať prejavy choroby a skvalitnia mu život. A práve preto, že stále len hľadáme, čo by bolo pre nášho syna najlepšie, ma veľmi milo prekvapil Salón Vozickar.info. Spojiť klasickú výstavu so zaujímavými prednáškami a možnosťou porozprávať sa s odborníkmi z viacerých oblastí, to je super nápad. Na takej akcii som doposiaľ ešte nebola,“ povedala Viktória.

Dodala, že doteraz si musela zakaždým všetky informácie „vygúgliť“ na internete. A aj tak nevedela, čí má všetky informácie a či všetky sú aj správne. A teraz prišla na jedno miesto a všetky „dobré“ informácie mala pokope. Viktória niekoľkokrát zopakovala, že Salón je proste vynikajúci nápad.

■ Kto nie je uviazaný v úradníckej kazajke, pochopí, že…

No pri otázke – S akými problémami sa po zistení synovej diagnózy najčastejšie stretáva? – sa iba trpko usmiala. A vyslovila názov jedinej inštitúcie – zdravotná poisťovňa.

„Je to hrozné. Kým nedovŕši vek troch rokov, na nič nemá nárok. Ako keby bol zdravý. Lenže Krištofko nie je! Na druhej strane je však mentálne úplne v poriadku. Takže rovnako ako jeho rovesníci, aj on chce objavovať svet okolo seba. Dotýkať sa, ohmatať predmety, ktoré mu stoja v ceste. Strhnúť obrus, rozbiť vázu… Aj to je detstvo, o ktoré ho nechceme pripraviť,“rozhodne vyhlásila Krištofkova mama.

Chlapcovi preto za vlastné peniaze, keďže to poisťovňa neschválila, rodičia kúpili detský invalidný vozíček. Pritom úrad postupoval podľa nášho názoru v rozpore so zákonom, aj s tým, čo Krištofkovi zaručuje Ústava SR. Ak dvojročné zdravé deti už chodia, ich zdravotne postihnutý rovesník má nárok na kompenzáciu, aby bol mobilný. Paradoxne však samotné zamietnutie nebolo to najhoršie, čo vyvolalo bezmocnosť rodičov.

Rodičom bolo odporučené, aby synovi kúpili „odrážadlo“, ktoré vraj splní tie isté potreby ako vozík. Toto „obludné“ zdôvodnenie zamietnutia sa ani nedá slušne okomentovať.

Krištofko na Salóne najskôr okúňavo, no neskôr sa už odvážne „motal“ medzi ľuďmi a spoznával samé novoty okolo seba. S detským svetom sa proste nedá zoznamovať z maminých rúk. A presne to mala vidieť „úradnícka hlava“, ktorá prišla ako prvá k názoru, že dieťa do troch rokov žiadnu kompenzačnú pomôcku nepotrebuje. Veď v zákone nič také uvedené nie je. Pýtame sa preto – to sú len akési (ne)písané vnútorné predpisy slovenských zdravotných poisťovní?

Sme presvedčení, že pri pohľade na Krištofka by každý, kto nie je uviazaný v úradníckej kazajke, pochopil, že niektoré predpisy ľudí proste tyranizujú. Akoby ich mali ako španielska čižma mučiť za to, že sú chorí. A presne to je choré.

■ A štát znovu ide šetriť na zdravotne postihnutých

Trošku sme „ušli“ zo seneckého Salóna kvôli spravodlivému pohoršeniu nad stupiditou niektorých zlých prístupov zdravotníckych poisťovní. Nie je to však vôbec odťažitá téma. Veď aj prednáška Tibora Kӧbӧla, významného odborníka na sociálne právo ŤZP súvisela s tým, na čo všetko má človek s ťažkým zdravotným postihnutím nárok. A čo mu je štát ochotný priznať v rámci kompenzácií sociálnych následkov jeho postihnutia. Túto problematiku na stránkach Vozickar.info (sekcia legislatíva) zaznamenáva viacero príspevkov. Tentokrát T. Kӧbӧl pre pozorné auditórium pripravil horúcu novinku. Informácie o pripravovanej vládnej novele zákona 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Navrhovaná novela zákona má riešiť niekoľko zásadných oblastí peňažných príspevkov na kompenzáciu. Pripomíname však, že pri jej prerokovaní v parlamente poslanci v nej môžu navrhnúť a prijať zásadné zmeny.

„Príspevok na opatrovanie by sa mohol zvýšiť na takmer dvojnásobok. V súčasnosti je vo výške125 percent sumy životného minima pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP, čo predstavuje sumu 249,35 eur. Tesne pred odovzdaním novely do ďalšieho legislatívneho procesu sa zmenilo jedno zásadné opatrenie. Navrhovaná pravidelná valorizácia výšky viacerých príspevkov sa zmenila na aktuálne zvýšenie o konkrétnu sumu. Takže sme prišli o istotu pravidelného zvyšovania týchto príspevkov. A to nie je dobré,“ zdôraznil Tibor Kӧbӧl.

Výpočet príspevku na osobnú asistenciu sa mal robiť zo základnej výšky minimálnej mzdy. Ministerstvo financií však tento model stoplo, takže v návrhu zákona je len zvýšenie o 4 (slovom štyri) centy na 2,82 eur. Ďalšie zvýšenie už pôjde len prostredníctvom nariadenia ministerstva práce. To ale v budúcnosti môže, ale nemusí byť vydané. Pre ľudí s ŤZP, či skôr pre ich pozostalých je dobré, že z novely zákona bolo nakoniec vyškrtnuté jedno dosť nepríjemné ustanovenie. Jeho cieľom bolo, aby sa úrad práce stal účastníkom dedičského konania v prípade, ak zomrelý mal poskytnutú hodnotnejšiu kompenzáciu pred uplynutím doby jej „povinného“ používania.

■ České prednášateľky o najsilnejšom ľudskom inštinkte

Na záver sme si nechali prednáškové témy a návštevy výstavných „stánkov“, o ktorých sa (zatiaľ) veľa nedozviete. Nie preto, že by nebolo o čom písať. Naopak. Sú to tak zaujímavé informácie, že si zaslúžia omnoho väčší ako tento spravodajský priestor. Preto ich budeme uverejňovať v samostatných reportážnych blokoch.

Mnoho podnetných informácií sme získali o spoločnosti Ares, ktorá už 25 rokov vozičkárom účinne pomáha prekonávať architektonické bariéry a zabezpečuje ich omnoho vyššiu mobilitu. Spoločnosť ponúka viacero druhov stoličkových výťahov, zvislých, ako aj vodorovných plošín, rovnako aj schodolezov. Jarmila Podmanická nám porozprávala o novom zdviháku, ktorý má integrovaný systém schovaný priamo v koľajnici. A Jozef Petráš nám zase prezradil niečo o vývoji plošiny, na ktorú bude možné vstúpiť zo všetkých štyroch strán.

Pripravíme aj článok na tému libido, čo je veru šteklivá problematika. A keďže ju budeme riešiť z pohľadu vozičkára, tak aj (v slovenských podmienkach) značne tabuizovaná. Aj preto si senecký Salón pozval české prednášateľky z občianskeho združenia Freya. U našich západných susedoch je totiž celospoločenské povedomie o sexualite vozičkárov omnoho prístupnejšie, ústretovejšie a modernejšie. A ak si k tomu prirátame bonmoty Bekima, moderátora prednášok o najsilnejšom ľudskom inštinkte, ktoré občas zaskočili aj Petru HamerníkovúLuciu Šídovú, myslíme si, že to bude zaujímavé čítanie.

■ Senecký Salón zaujal aj s technickými témami

A teraz zo sféry psychológie a zdravovedy sa vrátime do sveta techniky, mobility a kompenzačných pomôcok. Mirek Zeman zo spoločnosti Letmo nám predstaví viaceré tohtoročné novinky nielen v sekcii mechanických a elektrických vozíkov. Ponúkne sofistikovaný laserový princíp, ktorý „rozkráča“ aj ľudí s „parkinsonom“ a zoznámi nás s novou značkou sedacieho programu. Navyše nám sprostredkuje novinku z Maďarska. Senecký Salón ju spoznal v podobe ovládania elektrického vozíka iba hlavou.

Výroba vozíkov na 3D tlačiarni určite zaujme úplných laikov pre to, lebo je to akoby fikcia zo sci-fi literatúry. A tých trochu znalejších zase pre to, lebo sa môžu dozvedieť niečo nové. A Jan Jiránek a Ivan Lukáš z českej spoločnosti AnyoneGo mnoho zaujímavého aj prezradili. Napríklad aj to, že súčasná pomoc štvornohým „pacientom“ s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude smerovať k tlači vozíkov pre ľudí.

A informácie z prednášky Vladimíra Polčica by si zase mal prečítať každý, kto plánuje v dohľadnej budúcnosti kupovať nové auto. Ponuka a hlavne rôzne zvýhodnenia programu Opel Handycars pre kupujúcich z radov osôb s ŤZP sú mimoriadne podnetné. Nielen z pohľadu výberu jednotlivých vozidiel či ich financovania. Benefity sú jednoznačné pri úpravách vozidiel na ručné ovládanie, pri servise či pri poistení.

■ Prekvapenie – pripravujeme jesenný Salón Vozickar.info

Čo ponúkol senecký Salón Vozickar.info a aký odkaz posiela do Košíc, kde sa 17. mája v hoteli Roca uskutoční jeho repríza, teda už vieme. Aký však bol senecký Salón? Koho sme sa opýtali, ten ho len velebil. Vraj aj dravé vtáky si „hustú“ atmosféru na ňom pochvaľovali. Tak nám to aspoň tlmočili dievčatá zo Sokoliarne a minizoo Devín. Tak ako vlani v Piešťanoch, aj tentokrát prišli ozvláštniť atmosféru vozičkárskeho Salóna.

Serióznejšie a odbornejšie hodnotenie sme si vypočuli o Mireka Zemana, hlavného organizátora. Podľa neho Senec nesklamal. Účasťou 120 – 150 návštevníkov sa dá zrovnávať s minuloročnými Piešťanmi.

„Čo považujem za mimoriadne dôležité, komunita vozičkárov brand, teda značku Salón Vozickar.info začína vnímať ako ich multivýstavné podujatie. Hovorí sa o ňom predtým ako sa uskutoční, spomína sa naň, keď už sa jeho brány zatvoria. A to je dobré, to je perspektívne,“ hovorí M. Zeman.

Ľudia oceňovali, oproti Piešťanom, veľkorysejšie priestory na výstavnú časť, edukačnú i oddychovú zónu. Bolo si už aj kde sadnúť. V tomto prípade máme na mysli hlavne asistentov.

„Veľká videoprojekcia bola tiež veľkou výhodou. Aj ten, kto bol ďalej od prednáškového priestoru, mohol očkom sledovať, aká téma sa akurát rozoberá,“ poukázal na jeden detail M. Zeman a ponúkol krátke video zo Senice.

 

Jednoznačne možno povedať, že senecký Salón bol oproti minulému roku jednoznačný kvalitatívny krok vpred. Košice, čo už dnes môžeme povedať, sľubujú vzostup v priestorovom umiestnení Salóna – z parkoviska rovno do výstavných priestorov.

A na záver, tentokrát ešte len v náznakoch, jedno veľké prekvapenie. V štádiu reálneho rozpracovania je už jesenný Salón Vozickar.info. Vonia benzínom a spálenými gumami. Bude mu vládnuť autotematika z viacerých uhlov pohľadu – úprava vozidiel, technické pomôcky, jazda zručnosti… Viac a so všetkými detailmi však až po košickom Salóne 17. mája v hoteli Roca.

(j.szabo@vozickar.sk)

Napíšte váš názor