Základné druhy invalidných vozíkov

Základné druhy invalidných vozíkov

Pri výbere invalidného vozíka je kľúčové definovať, na aké účely sa bude používať a v akom prostredí sa bude pohybovať. Potom je už oveľa ľahšie nájsť vhodné technické riešenie. Začíname vždy konkrétnymi potrebami užívateľa, technika sa už nájde.

Číselník pomôcok však pracuje s niekoľkými kategóriami, ktoré sa vám pokúsime priblížiť.

Začnime rozčlenením do dvoch základných skupín:

  1. Mechanické invalidné vozíky
  2. Elektrické invalidné vozíky

1. Mechanické invalidné vozíky

Mechanický znamená poháňaný vami či vašimi blízkymi. Pre špecifické účely invalidného vozíka vám ponúkame širšie rozdelenie mechanických vozíkov:

Štandardné invalidné vozíky

Invalidný vozík Breezy Premium

 

Pretože sú naše nároky veľmi vysoké, štandardné vozíky vnímame ako vhodné skôr na občasný transport. Väčšinou majú oceľový rám, čo sa negatívne odráža na ich hmotnosti.

Tieto vozíky nie sú takmer vôbec nastaviteľné a jediným voliteľným parametrom je šírka sedačky. Ak vozík potrebujete na občasné odľahčenie popr. na prevoz do parku, alebo k lekárovi, určite vás táto kategória uspokojí.

Hlavnými výhodami sú: 

  • Dlhá životnosť a nenáročnosť na servis.
  • Stabilita vďaka masívnej konštrukcii (väčšinou oceľový rám).

Čo vás môže prekvapiť?

Môže vás zaraziť váha takéhoto vozíka. Býva vyššia ako pri odľahčených vozíkoch. Štandardný vozík má minimálne možnosti nastavenia, väčšinou si len vyberáte šírku sedu a je možné upraviť dĺžku stupačiek. Ak máte konfekčnú postavu, nemusí to byť taký veľký problém. Odporúčame však konzultáciu s jedným z našich odborníkov (môžete o ňu požiadať prostredníctvom vyplnenia formulára pri konkrétnom vozíku).

Kto siahne po týchto vozíkoch?

Tieto vozíky s obľubou využívajú napríklad v sociálnych zariadeniach na prepravu pacientov a podobne. Sú dobrou voľbou práve vďaka ich spoľahlivosti, nízkej cene a jednoduchosti ovládania. Slúžia najmä na pasívnu prepravu pacientov.


Aktívne invalidné vozíky

mechanický vozík Quickie Nitrum

 

Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Jednoducho vozík, s ktorým je možné vďaka jeho prispôsobeným funkciám vykonávať takmer akúkoľvek aktivitu efektívnejšie, kvalitnejšie a zábavnejšie.

Jeho ľahkosť a obratnosť podporí váš pohyb v kancelárii, alebo v škole, pričom ho veľmi ľahko naložíte do auta.

Hlavnými výhodami sú: 

  • Tieto vozíky sú oveľa ľahšie ako štandardné, a preto sú obľúbené aj medzi komunitou paraolympionikov.
  • Veľkosť rámu je kompaktná.
  • Nízka opierka dáva vášmu chrbtu a ramenám priestor na pohodlný pohyb na vozíku bez neustáleho búchania sa do opierky.
  • Každý jeden rozmer na vozíku je voliteľný. Zameriavací list má až 10 strán a správne zvolený vozík funguje rovnako dobre ako perfektne ušitý oblek.

Čo vás môže prekvapiť?

Cena je pochopiteľne vyššia, než pri štandardných vozíkoch. Ak ste však aktívny vozíčkar a trávite na vozíku veľa času každý deň, tento rozdiel sa pri niekoľkoročnej životnosti vozíka jednoznačne vráti.

Ťažisko týchto vozíkov sa nastavuje aktívnejšie, než pri základných vozíkoch. To znamená, že vozík výrazne lepšie jazdí, ale zároveň sa očakáva schopnosť užívateľa vozík ovládať.

Ak chcete ešte viac rozšíriť aktivitu vášho pôsobenia, je vhodné kombinovať vozík s niektorými typmi prídavných pohonov, ktoré váš pohyb zefektívnia, napriek tomu, že nemáte práve silu v rukách v prípade dlhších ciest. 

Kto siahne po týchto vozíkoch?

Aktívne vozíky sú najspokojnejšie, keď nimi jazdíte po pevných, rovných povrchoch ako sú chodníky či interiér. Ak trávite deň v kancelárii, alebo radi spoznávate nové miesta (hlavne mestá), tak sú aktívne vozíky ideálnou voľbou. Ľahko vozík ovládate, ľahko ho aj zložíte. Všetko toto robí váš denno-denný presun efektívnejším.


Detské invalidné vozíky

Pri detských vozíkoch nerobíme kompromisy. Rám musí byť vždy odľahčený a vždy musí mať možnosť rastu veľkosti.
Samozrejme to znie logicky, ale keď sa rozhliadnete po trhu, nájdete veľa predajcov, ktorí „oslňujú” nízkou cenou, zastaralou konštrukciou a vysokou hmotnosťou. Touto cestou nikdy nepôjdeme.

Tvarovanie a konštrukcia detských vozíkov samozrejme vychádza zo špecifík tohoto veku. Často je tak predná časť rozšírená, ak chce napr. dieťa zosadnúť na zem „cez stupačku”, hĺbka sedu a jeho šírka má možnosť rozšírenia a adaptéry predných koliesok sú umiestnené viac v prednej časti vozíka, aby bol stabilnejší.

Aj cez finančnú náročnosť takto vybaveného vozíka sa nám podarilo pripraviť plne hradené vozíky, samozrejme v základnej zostave (napríklad QUICKIE Simba). Možnosti individualizácie takmer nemajú konca, preto pre konkrétny návrh vyplňte formulár pri produkte.

Kedy siahnuť po týchto vozíkoch?

Deti môžu potrebovať vozíky z rôznych dôvodov. Predchádza im napríklad zranenie nôh či chrbtice. Dôvodom môže byť aj muskulárna dystrofia alebo mozgová obrna. V niektorých prípadoch deti vozík používajú, no nie po celý čas. Slúžia ako pomôcka pre rodičov a deti samotné v prípadoch, keď dieťa nie je schopné prejsť kvôli určitému postihnutiu, či zraneniu dlhšiu vzdialenosť, je veľmi pomalé, alebo často spadne. 

Deti zvládajú používať vozík od rovnakého veku, ako zvládnu chodiace deti prvé kroky. Ak je to možné (hlavne z hľadiska stability sedu), pokúste sa dopriať dieťaťu rovnaký štartovací bod pre jeho objaviteľské sklony a umožnite mu samostatný pohyb na vozíku od najnižšieho možného veku.

V období dospievania môže dieťa voľne prejsť z používania detského odľahčeného vozíka na ultraľahký aktívny vozík. Spôsoby používania sa vôbec nezmenia, len už nebude potrebné klásť dôraz na rast konštrukcie, ale všetky snahy sa nasmerujú k tomu, aby bol vozík ľahko používateľný.


Športové invalidné vozíky

Predstavte si, že na vývoji vášho invalidného vozíka spolupracoval ozajstný športovec! Naozaj, také sú športové a voľnočasové vozíky od Letma. Prispôsobené na maximálne efektívne vykonávanie športu. Prebuďte vášeň k basketbalu, tancu či rekreačnej turistike. 

Hlavné charakteristiky:

  • Nedajú sa skladať, a preto sú veľmi stabilné, no zároveň ľahké. 
  • Pozície sedenia sú individuálne, prispôsobené konkrétnemu športu.
  • Až na výnimky sú robené pre konkrétneho užívateľa, úplne na mieru.

Kto siahne po týchto vozíkoch?

Tieto vozíky sú perfektnou voľbou pre voľnočasové aktivity alebo profesionálny šport. Nie sú vhodné na každodenné, celodenné sedenie. Športové vozíky využíva široké spektrum ľudí. Od špičkových profesionálov po ľudí, ktorí jednoducho len radi športujú vo voľnom čase, pretože ich to robí šťastnými. Preto mať to správne vybavenie, s ktorým sa dá šport vykonávať naplno, je na nezaplatenie. Existujú rôzne druhy, prispôsobené na rôzne športy. Preto neváhajte vyplniť formulár pri ktoromkoľvek športovom vozíku. Náš konzultant vám pomôže pri výbere.

Ak by sme mali ukázať analógiu medzi športom “chodiacich” a vozičkárov, mohlo by to vyzerať takto:

  • Tenis – Quickie MatchPoint alebo RGK GrandSlam.
  • Basketbal – Quickie Allcourt Ti alebo Elite.
  • Rugby – RGK Predator.
  • Tanec – RGK Danza.
  • Inline korčule – aktívny vozík s pevným rámom + Freewheel.
  • Jazda na bicykli – Quickie Shark RT.

handbike quickie shark


Špeciálne invalidné vozíky

Do kategórie špeciálnych vozíkov spadajú hlavne tie, ktoré poskytujú mimoriadny komfort alebo polohovanie. Sú teda určené pre užívateľov, ktorí nezvládajú bežný sed a potrebujú trvalé prípadne občasné polohovanie.

Hlavnými výhodami sú: 

  • Polohovateľnosť tak v oblasti chrbtovej opierky, ako aj celej sedačky a stupačiek.
  • Ponúkajú niekoľko verzií poťahov a hlavových opierok.
  • Všetko je orientované na maximálny komfort.

Čo vás môže prekvapiť?

Tieto vozíky sú vďaka polohovacím mechanizmom ťažšie, než štandardné vozíky.

Aby sa táto zvýšená hmotnosť kompenzovala, je možné ich kombinovať s bubnovými brzdami (na jednoduchšie brzdenie), alebo prídavným pohonom R20 pre ľahšie zvládanie vzdialeností.

Kto siahne po týchto vozíkoch?

Tieto vozíky ocenia hlavne tí, ktorí nemôžu sedieť vzpriamene, alebo ich stav vyžaduje aspoň občasné polohovanie.


Prídavné pohony na mechanický vozík

 

Každý mechanický vozík môžete dopĺňať o vami zvolené príslušenstvo a vytvoriť tak jedinečný pohodlný prostriedok, s ktorým sa žije o čosi ľahšie. 

Jednou z možností sú napríklad prídavné kolieska/pohony. Sú skvelou voľbou, keď pociťujete bolesť rúk, ramien či chrbta kvôli námahe vynakladanej pri riadení vozíka. Taktiež s nimi prejdete väčšie vzdialenosti a k tomu oveľa rýchlejšie. 

Hlavnými výhodami sú: 

  • Ľahká preprava.
  • Rýchla a jednoduchá aplikácia na invalidný vozík.
  • Zvládanie oveľa väčšej vzdialenosti bez bolesti a námahy.

Kto siahne po prídavných pohonoch?

Ľudia, ktorí chcú byť nezávislí. Prídavné pohony poskytujú slobodu, pomáhajú zdolať aj ťažšie terény. Sú skvelou (no zároveň zjednodušenou) alternatívou elektrických invalidných vozíkov. 


2. Elektrické invalidné vozíky

Elektrické invalidné vozíky

Často sa stretávame s delením na interiérový alebo exteriérový vozík. Pre vás je skôr dôležité zadefinovať priestor a prostredie, v ktorom sa budete pohybovať. K dispozícii máme tak malé skladacie vozíky, ako aj plne polohovacie stroje.

Pri elektrických vozíkoch diskutujeme vždy o niekoľkých samostatných okruhoch:

  • Typ a veľkosť podvozku – podľa prostredia v ktorom sa budete pohybovať.
  • Sedačku, jej povrch, tvar a polohovanie.
  • Spôsob ovládania – áno, môže to byť pravá ruka, ale tiež aj brada, chodidlo, náklon hlavy.

Hlavnými výhodami sú: 

  • Jednoduchá ovládateľnosť.
  • Kontrola nad vozíkom (otáčanie, brzdy).
  • Polohovateľnosť.
  • Celodenný komfort.

Kto siahne po týchto vozíkoch?

Motorizované invalidné vozíky sú ideálnou možnosťou práve vtedy, keď má osoba s ťažkým zdravotným postihnutím naozaj problém prepraviť sa pomocou mechanických invalidných vozíkov.  

Samostatnou kategóriou sú športové elektrické vozíky. To už sa ale nebavíme o tradičnej kompenzačnej pomôcke, ale o športovom náradí na powerhockey.

elektrický vozík na powerhockey


Elektrické skútre 

Elektrické skútre sú motorizované vozíky, ktoré slúžia aj ako dopravný prostriedok. Sú poháňané nabíjacími batériami a existujú ako alternatíva k elektrickému vozíku pre tých, ktorí nepotrebujú polohovanie a zvládajú presun z mechanického vozíka. Výrazne zefektívňujú presuny v exteriéri.

Kto siahne po skútri?

Elektrické skútre sú vhodné pre ľudí so silnou vrchnou časťou tela a dobrou kontrolou svojej motoriky. Nie sú prispôsobené individuálnym potrebám. Skútre slúžia skôr na vonkajšie použitie ako prostriedok na prepravu. S obľubou ich využívajú seniori, ktorí majú obmedzené možnosti pohybovania sa.

 


Potrebujete poradiť s výberom?

Poskytli sme vám zjednodušené rozdelenie invalidných vozíkov, ktoré slúži pre predstavu. Proces výberu je oveľa komplexnejší a vyžaduje správny prístup konzultantov. Záleží od individuálneho vyskúšania. Preto v prípade záujmu o vyskúšanie akéhokoľvek vozíka, vyplňte, prosím, formulár pri danom vami vybranom produkte alebo nižšie:

Chyba: Kontaktný formulár nebol nájdený.

1 komentár

  • Jozef Pekarovič

    4. mája 2022 - 14:44

    Neviem sa rozhodnúť práve pre aký vozík nosnosťou do 200kg šířka sedadla 56 až 60cm.

Napíšte váš názor